Hario Water Dripper
hideg vizes csepegtető eszköz
Szélesség: 150 mm
Mélység: 129 mm
Magasság: 455 mm
Egyszerre elkészíthető kávé mennyiség: 700-800 ml
Állvány anyaga: műanyag
A ballon, örlemény tároló, és a range szerver üveg
Szó szerinti fordításban a cold brew „hideg főzést” jelent. Hidegen főzni viszont nem lehet, a folyamat során annyi történik, hogy a kávéőrleményt hideg vízzel kivonatoljuk. Magyar szó nincs rá, így itthon is a cold brew kifejezéssel találkozhatunk, ami az elkészült ital neve. A dripperek esetében hideg víz csepeg a kávéőrleményre. A folyamat hosszú, 8-16 órán keresztül tart, amire azért van szükség, mert hideg vízben az anyagok lassabban oldódnak. Így pl. koffeintartalma is valamivel alacsonyabb, mint a meleg vizes eljárással készült filterkávék esetében, de mivel ebből általában nagyobb mennyiséget szoktunk fogyasztani, összességében nagyjából ugyanannyi lesz. A hideg víznek köszönhetően a cold brew egy - a többi filteres eszközzel készült kávéval összehasonlítva - sokkal kevésbé savas, frissítő, lágy, édeskés zamatú ital lesz.
Hideg kávék esetében a kávé víz aránya 1:10-1:14-hez – ez attól függ, mennyire szeretnénk koncentráltra az italt. Az elkészült kávé egy koncentrátum, amit később jéggel, vízzel, tejjel tovább kell hígítani, ez max 50-50%, tehát fele kávé, fele (pl.) víz legyen. Ha később még jeget is teszünk bele, akkor érdemes ezt is számításba venni. A kávénk ebben a "szirupos" formában légmentesen lezárva (pl. áttöltve egy palackba) 1-2 hétig tárolható és csak szervírozáskor lazítjuk vízzel-jéggel.
Recept 1:11,5-es aránnyal:
· 72 g világos pörölésű, SO kávé (közepesen durvára őrölve)
· 825 g jég+víz
Előkészület:
- A felső részbe kis vizet kell engedni és a csapot teljesen kinyitni, hogy „kitisztuljon”. Ez azért fontos, mert különben folyamatosan le fog állni a csepegés az elején, ha nincs előtte bejáratva.
- Az üveg kiöntőbe 825g jeget és vizet kimérni
Elkészítés:
- Őrlöljük le a kávét és töltsük az üveg hengerbe
- Az előre kimért jeges vízből öntsünk annyit az őrleményre és keverjük jó alaposan át, hogy az őrleményt mindenütt érje a víz. („Virágföldes” állagot kell elérnünk, nem ázik a vízben)
- Eligazítjuk az előáztatott őrlemény tetejét, ráhelyezünk egy papírfiltert, majd az állványra helyezzük, a víztartály alá. A papírfilter azért fontos, hogy a vízcsepp ne üssön egy krátert az őrlemény közepébe, hanem a víz szépen egyenletesen tudja érni a kávét
- A jeges vizet beletöltjük a víztartályba és az üveg kiöntőt az állványra helyezzük, az őrleményes henger alá
- A víztartályon lévő csapot úgy állítjuk be, hogy 3-5 másodpercenként egy csepp víz cseppenjen rá az őrleményre.
Miután az őrlemény teljesen megszívta magát, a kávé elkezd csepegni. Innentől egy csepp víz fent, egy csepp kávé lent és így fog elkészülni az ital. Érdemes néha ellenőrizni a víz csepegésének ütemét és ha kell, utána állítani a csapot, mert ahogy fogy ki a víz, változhat a tempó. A víztartályra semmiképp ne rakjuk rá a tetejét, mert egy idő után teljesen leáll a csepegés!
Ez a vízmennyiség, ebben a tempóban kb 8-12 óra alatt csepeg le. Ha az őrleményen megáll a víz, akkor az túl finom, állítsuk durvábbra!
Gyártó: A Hario »